Рівно рік тому невдовзі після прийняття змін до Конституції у частині правосуддя та нового закону про судоустрій і статус суддів, Рух ЧЕСНО запустив кампанію ЧЕСНО.Фільтруй суд!, спрямовану на активізацію суспільства задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого суду в Україні.
9 червня 2016 року відбувся офіційний старт кампанії й ми взяли на себе обов’язок бути вочдогами однієї із найважливіших реформ – судової. Адже без справедливого правосуддя не має шансів ефективної боротьби із корупцією, люстрації та ефективного впровадження інших реформ.
Протягом першого року реформи та діяльності ЧЕСНО.Фільтруй суд! вдалося досягти перших результатів та значних зрушень у напрямку очищення й оновлення системи, а також підвищення інтересу та обізнаності українців про судоустрій та судову реформу України.
- Аналіз усіх 653-х кандидатів у Верховний Суд
Одним із найважливіших кроків у напрямку реалізації судової реформи є оновлення судової системи та її очищення від старих корумпованих кадрів. Першим на цьому шляху став новий Верховний Суд, який за новим законом про судоустрій, має стати не лише найвищою судовою інстанцією, але й замінити старий Верховний Суд України та чотири вищі суди, які згодом ліквідують. Процес створення нового Верховного Суду передбачає новий конкурс та участь у ньому на рівних умовах суддів, адвокатів та науковців.
З метою уникнення обрання у новий Верховний Суд недоброчесних кандидатів, в рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! ми проаналізували усіх 653 кандидатів, що брали участь у конкурсі на першому його етапі. Інформація, яку зібрали наші аналітики була передана Вищій кваліфікаційній комісії суддів, яка безпосередньо проводить конкурс, та Громадській раді доброчесності, громадському органу для сприяння ВККС у проведенні конкурсу. Громадська рада доброчесності використовувала аналітичні довідки ЧЕСНО.Фільтруй суд! як джерело інформації при підготовці негативних висновків щодо кандидатів у Верховний Суд.
На фінальному етапі співбесід в рамках ЧЕСНО.Фільтруй суд! Рух ЧЕСНО презентував Антирейтинг кандидатів, до якого увійшли 150 із 382 претендентів на місця у новому Верховному Суді.
- Представник ЧЕСНО.Фільтруй суд! у Громадській раді доброчесності
Після старту судової реформи у судовій системі з’явився новий орган – Громадська рада доброчесності, до якої увійшли 20 представників поважних громадських організацій. Саме ГРД покликана сприяти ВККС у оцінюванні суддів та кандидатів у судді щодо їхньої відповідності критеріям доброчесності.
Центр демократії та верховенства права, який ініціював та реалізує кампанію ЧЕСНО.Фільтруй суд! став однією із організацій, що делегували своїх представників у Громадську раду доброчесності. Юрист кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! Галина Чижик стала співкоординатором ГРД та активно бере участь у роботі Ради.
- Моніторинг співбесід з кандидатами у Верховний Суд
З 21 квітня до 26 травня ВККС проводила співбесіди із кандидатами у Верховний Суд, які дійшли до цього фінального етапу. В рамках ЧЕСНО.Фільтруй суд! було організовано волонтерську кампанію моніторингу. Монітори Руху ЧЕСНО оцінювали співбесіди на предмет того, чи прислухаються члени Комісії до висновків Громадської ради доброчесності, чи ставлять кандидатам питання щодо сумнівних даних із їхнього досьє, чи проявляють члени ВККС упередженість до кандидатів тощо.
Під час презентації результатів активісти кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! звернули увагу журналістів та громадськості на те, що Комісія проігнорувала понад 80% висновків Громадської ради доброчесності та проявляла упередженість до кандидатів та членів ГРД під час співбесід.
- Відстоювання висновків Громадської ради доброчесності на конкурсі у Верховний Суд
Після співбесід із кандидатами в рамках конкурсу у Верховний Суд Вища кваліфікаційна комісія суддів зібралась на пленарне засідання, під час якого у повному складі має можливість подолати вето громадськості. У перший день пленарних засідань ЧЕСНО.Фільтруй суд! спільно із партнерами Реанімаційним Пакетом Реформ, Автомайданом, #Тисни та іншими громадськими активістами ініціювали під стіни ВККС із акцією “Не пропустимо поганців у новий Верховний Суд” із закликом дослухатися до ГРД та не долати їхнє вето, що Комісія може зробити 11 голосами із 16.
- Вища рада правосуддя оновлена без недоброчесних
14 березня З’їзд суддів обрав 4 нових члени Вищої ради правосуддя – органу-правонаступника Вищої ради юстиції. У результаті судової реформи Вища рада правосуддя вирішує ключові кадрові питання – має повноваження призначення та звільнення суддів, а також давати дозвіл на арешт судді. Саме тому важливим було питання якісного оновлення складу ВРП. За рахунок делегування 6-ти нових членів З’їздом суддів Вищу раду правосуддя мали оновити майже на третину.
Аби уникнути призначення у ВРП недоброчесних претендентів від суддівського корпусу Рух ЧЕСНО в рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! проаналізував усіх кандидатів та склав Чорний список із 17 кандидатів, не достойних місця у ВРП. Недопустити їхнього обрання вдалося, організувавши спільно із партнерами з Центру протидії корупції, Автомайдану та Реанімаційного Пакету Реформ перед дверима З’їзду суддів символічну Алею недоброчесних зі світлинами учасників Чорного списку. Посилена увага громадськості та журналістів до процесу делегування нових членів ВРП від суддівського корпусу забезпечило обрання 4-х людей із 6-ти запланованих і жоден з них не був фігурантом Чорного списку ЧЕСНО.Фільтруй суд!
- Очищення суддівського корпусу
Згідно із соціологічними дослідженнями, понад 80 % українців не довіряють судам. Така ситуація спричинена тотальною корупцією та відсутністю справедливості в судах. З огляду на це у суспільстві росте запит на очищення судової системи від недоброчесних служителів Феміди. У рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! Центр демократії та верховенства права виступає за очищення суддівського корпусу від недоброчесних суддів.
За перший рік реформи
- 104 суддів звільнені за порушення присяги;
- 1359 суддів покинули систему добровільно;
- 31 суддя Майдану звільнений;
- 11 кримінальних проваджень стосовно суддів НАБУ передала до суду;
- 1 суддю звільнено за вчинення злочину.
- Нові конкурси на посади суддів місцевих суддів
3 квітня 2017 року Вища кваліфікаційна комісія суддів оголосила добір суддів на 600 вакантних посад у місцевих судах. У конкурсі могли взяти участь юристи з 5-річним досвідом роботи, а також помічники суддів, які мають 3 роки стажу роботи. Згідно з розробленими проектами навчання кандидатів, помічники суддів проходять спецпідготовку за 3 місяці, в той час як юристи 12 місяців, що ставить під загрозу головний запит суспільства на оновлення суддівського корпусу.
В рамках кампанії ми провели експертне обговорення з ключовими стейкхолдерами судової реформи й наполягаємо на забезпеченні рівних умов для помічників суддів та юристів, а також скорочення терміну спецпідготовки до 6 місяців, що дозволить якісно оновити суддівські лави за рахунок нових спеціалістів з-поза системи.
- Регіони у судовій реформі
У жовтні 2016 року на базі Майстерні активних громадян почала роботу регіональна мережа кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд!. 23 активісти, відібрані на конкурсній основі, представляють кампанію у своїх областях та допомагають Руху ЧЕСНО у зборі інформації про кандидатів у Верховний Суд із регіону.
Упродовж листопада-грудня у рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд! регіональною командою було проведено 23 тренінги для понад 500 місцевих активістів на тему судової реформи, її імплементації та застосування антикорупційних інструментів громадського контролю за судовою системою.