30 вересня в силу вступив новий закон про судоустрій та зміни до Конституції у частині правосуддя, але до цього Верховна Рада фактично в останню хвилину до старту звільнила 23 судді за порушення присяги, переважна більшість яких були так званими “суддями Майдану”. Президент і Спікер Верховної Ради відгукнулися на заклик Реанімаційного пакету реформ і скликали позачергове засідання парламенту, аби депутати встигли очистити систему від таких суддів, оскільки новий закон вже не передбачає звільнення за порушення присяги, а отже судді, що судили активістів Євромайдану могли залишитися на посадах та уникнути відповідальності.
Хто вони – судді, що тероризували Майдан, відпускали негідників та ухвалювали інші сумнівні рішення?
Царевич Оксана Ігорівна, екс-суддя Печерського районного суду м. Києва.
Оксана Царевич відома не лише як суддя Майдану, яка на базі сфальсифікованих працівниками ДАІ протоколів позбавляла водійських прав учасників поїздки у Межигір’я. У 2015 році суддя Царевич звільнила під заставу у всього лише 60 тисяч гривень екс-регіонала Олександра Єфремова, якого звинувачували в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі.
Волкова Світлана Яківна, екс-суддя Печерського районного суду міста Києва. Суддя Волкова 2014 році випустила на волю беркутівця Дмитра Садовника, підозрюваного у розстрілах 39 активістів Майдану, після чого він втік й досі його місцезнаходження невідоме. Щодо самої Волкової за таке завідомо неправосудне рішення відкрита кримінальна справа, що передбачає до восьми років ув’язнення.
Чорнобук Валерій Іванович, екс-суддя апеляційного суду Дніпропетровської області. Чорнобук – суддя-зрадник, який березні 2014 року очолював Апеляційний суд АР Крим. У часи Януковича курував судову реформу в адміністрації президента. Одразу після окупації півострова військами РФ, він закликав колег визнати владу окупантів, а після звільнення з суду Криму влаштувався у апеляційний суд Дніпропетровської області.
Чорнобук не єдиний звільнений суддя, який проявляв свою проросійську позицію та при цьому залишався на посаді. Екс-суддя Вищого адміністративного суду України Гаманко Олександр Іванович у листопаді 2014 року переїхав до окупованого Криму, зараз працює у судових органах РФ і тільки у минулий четвер був звільнений з посади судді в Україні. Така ж ситуація із екс-суддею Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Швецем Валерієм Анатолійовичем з квітня 2016 року перестав з’являтись на роботі, і зараз, ймовірно, перебуває в РФ та екс-суддею Київського апеляційного господарського суду Рєпіною Лідією Олександрівною, яка отримала російське громадянство і переїхала до окупованого Криму.
Демидовська Алла Ігорівна, екс-суддя Солом’янського райсуду Києва та Макуха Андрій Вікторович, екс-суддя Солом’янського райсуду Києва. Двоє суддів, про яких неодноразово піднімали питання активісті Руху ЧЕСНО. Демидовська та Макуха були спіймані на хабарах ще у 2013 році, але продовжували залишатися на посадах. В результаті чого у січні 2014 року ці судді виносили рішення проти євромайданівців. Фактично три роки ми з вами платили зарплатню суддям-хабарникам і вони при цьому ще й виносили рішення проти активістів Євромайдану.
Найулюбленішими рішеннями суддів майдану були арешти та позбавлення водійских прав активістів революції. За це на четверговому засіданні було звільнено чимало суддів, серед яких Левченко Анатолій Володимирович (екс-суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області), Домарацька Алла Вікторівна (екс-суддя Святошинського райсуду Києва), Марцинкевич Віталій Анатолійович (екс-суддя Дніпровського райсуду Києва),Татаурова Ірина Миколаївна (екс-суддя Деснянського райсуду Києва, Лисенко Володимир Васильович (екс-суддя Києво-Святошинського райсуду Києва), Степаненко Віктор Вікторович (екс-суддя Васильківського міськрайонного суду Київської області),Цибра Неля Валентинівна (екс-суддя Чорнобаївського райсуду Черкаської області), Чала Алла Петрівна (екс-суддя Святошинського райсуду міста Києва), Пойда Сергій Миколайович (екс-голова Дарницького райсуду Києва), Калініченко Олена Борисівна (екс-суддя Солом’янського райсуду Києва), Прошутя Ірина Дмитрівна, екс-суддя Черонозаводського райсуду м. Харкова), Сіромашенко Наталія Володимирівна (екс-суддя Шевченківського районного суду м. Києва), Гриньковська Наталія Юріївна (екс-суддя Шевченківського райсуду Києва), Гайдук Світлана Володимирівна (екс-суддя Шевченківського райсуду Києва), Бець Олександр Вадимович, Єфімова Ольга Іванівна, Коваль Світлана Миколаївна, Приндюк Марія Василівна, Бартащук Людмила Вікторівна (екс-судді Апеляційного суду м. Києва).
Частина суддів, звільнених 29 вересня, не виносили рішень проти майданівців, за ними були зафіксовані інші порушення присяги, зокрема винесення незаконних рішень. Такими суддями стали Меркулова Тетяна Володимирівна (екс-суддя Апеляційного суду Харківської області), Мирошниченко Станіслав Володимирович (екс-суддя Вищого господарського суду України), Хоменко Валентина Григорівна (екс-суддя Генічеського районного суду Херсонської області) та Рева Сергій Вікторович (екс-суддя Київського районного суду Одеси).
Окремо хочеться згадати іще один прецедент, що стався на четверговому засіданні. Уперше було “люстровано” суддю, згідно Закону України “Про очищення влади”. Ним став Татьков Віктор Іванович (екс-суддя Вищого господарського суду України), який був членом Вищої ради юстиції у часи Януковича. Однак, для звільнення Татькова були і інші підстави. Із тверджень журналістів програми Слідство.Інфо, разом із своїм заступником Артуром Ємельяновим Віктор Татьков створив у Вищому господарському суді України потужну машину із заробляння грошей на продажі суддівських рішень. Так, у 2012 році вони нібито вимагали майже 500 тис британських фунтів у київського бізнесмена Андрія Лепейка, аби суд не позбавляв його права власності на торговельний центр.
На старті кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд ми презентували профайли 38-ми суддів, яких Рух ЧЕСНО вимагав звільнити за порушення присяги. 23 з них Верховна Рада звільнила у минулий четвер на позачерговому засіданні. Решта 15 суддів через процедурні гальмування Вищої ради юстиції не потрапили на розгляд парламенту. Тому Рух ЧЕСНО буде вимагати звільнення їхнього, а також очищення судової системи від сотень інших перевертнів у мантіях, які багато років вершили псевдоправосуддя, чим знівелювали правосуддя в Україні.
Матеріал опубліковано 4 жовтня 2016 року у блозі Тараса Шевченка на сайті “Українська Правда Блоги”