Дистанційне правосуддя: зараз або ніколи
Право на судовий захист є важливим правом людини, яке не може бути обмежене в умовах воєнного або надзвичайного стану. Проте, сучасні проблеми, які постали перед світом, вносять свої корективи та створюють виклик для реалізації прав людини. Поширення коронавірусної пандемії COVID-19 стало тією відправною точкою, з якої мають початися зміни та впроваджені ефективні рішення.

Неабияких проблем в умовах світового карантину зазнало правосуддя. Суди, як одне із найбільш масових місць для скупчення людей, потрапляють до зони ризику, де може розповсюджуватися коронавірус COVID-19. І вирішити це можна за допомогою сучасної альтернативи – "дистанційного правосуддя".


~
Досвід інших країн
Як працює дистанційний розгляд справ у Великій Британії, США та Сінгапурі
Однією з країн, що найшвидше відреагували на поширення пандемії і вдалася до пошуку виходу з цієї ситуації, була саме Велика Британія. У британських судах з розгляду кримінальних справ вже давно застосовують спеціальний сервіс – Justice Video Service.
Загалом, за час карантину у судах країни суттєво збільшилася кількість судових засідань, які слухаються за допомогою:
Додатку BT MeetMe.
– Ніякого спеціального обладнання, лише мобільні телефони. Учасникам надсилається номер конференції.
Відеоконференції (Skype для бізнесу).
– Платну бізнес-версію використовує сам суд. Учасникам достатньо завантажити звичайну версію, щоб перейти за посиланням на онлайн-засідання. Версія для бізнесу, на відміну від звичайної, має більший ступінь захисту персональних даних її користувачів.
Дистанційний розгляд справ частково запровадили й у Сполучених Штатах Америки – деякі штати в обов'язковому порядку, а деякі – за можливості.
Зокрема, у Флориді суддям наразі радять здійснювати розгляд невідкладних справ за допомогою телефону або відеоконференцій.

На Гавайських островах цивільні та кримінальні справи розглядатимуться за допомогою безкоштовних ліній телефонного зв'язку, доступ до яких матимуть також представники ЗМІ.

Інформація щодо стану кожної справи також буде доступна на сайті електронної служби публічного доступу до документів Федерального Суду США.


Серед інших країн, значну кількість справ дистанційно розглядають і у Сингапурі. Наразі там збираються запровадити можливість проводити ще більшу кількість процесів у режимі телеконференції, відеоконференції, у письмовому форматі та навіть за допомогою електронної пошти. Водночас, серед додатків для відеоконференцій у Сінгапурі найчастіше використовують Zoom.
Як бачимо, при вирішенні питання щодо доцільності відео- або ж аудіо- (телефонних) конференцій, судді передусім беруть до уваги суть справи та наявність чи відсутність будь-яких незручностей в учасників засідань, які може спричинити використання аудіо- та відеотехнологій.
~
Варіанти дистанційного правосуддя
Найчастіше суди у всьому світі "дистанціюються" за допомогою програм, загальнодоступних для користувачів: Zoom, Skype, BT MeetMe. Або ж за допомогою телефонного зв'язку чи електронної пошти.

Тому, вже зараз можна знайти різні технічні можливості для дистанціювання, у тому числі у сфері правосуддя. Виникає лише декілька супутніх завдань:
1
забезпечити захист персональних даних і гарантувати дотримання основних прав та свобод громадян за такого формату розгляду справи;
2
за потреби – внести відповідні зміни до законодавства.
~
Дистанційне правосуддя і Україна
Для України карантинні заходи стали не меншим викликом, яким він є для розвинених держав. Як відомо, Уряд запровадив карантин до 24 квітня 2020 року та ввів режим надзвичайної ситуації по всій країні. І це не могло не вплинути на роботу судів.

Ще на старті карантину Вища рада правосуддя рекомендувала судам за можливості проводити судові засідання в режимі реального часу через Інтернет. У свою чергу, для Державної судової адміністрації актуалізувалось і інше питання – прискорення старту роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС) у частині забезпечення участі осіб у судових засіданнях дистанційно.
За словами Голови Державної судової адміністрації Зеновія Холоднюка, справитись із цим завданням орган зможе до 1 червня 2020 року.
А тим часом, країна живе в умовах карантину.

Прикро, адже ЄСІТС, частиною якої є Електронний суд, мала працювати ще минулого року. Запроваджувався тестовий режим роботи, але для повноцінного функціонування забракло грошей і політичної волі – завжди знаходяться якісь "більш нагальні" питання. І ось знову це питання на порядку денному.
Довідка:
Електронний суд є підсистемою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи. Змінами до процесуальних кодексів та інших законів в частині судового процесу було передбачено, що функціонування системи починається з 1 січня 2019 року в тестовому режимі, а з 1 березня 2019 року – повинна була відбудитися дослідна експлуатація системи. Тобто на сьогоднішній день, Електронний суд мав стати, як ніколи вирішальним рішенням для проблем правосуддя в умовах карантину.
На позачерговому засіданні Верховної Ради України, яке відбулося 30 березня 2020 року, було прийнято два закони, що мали на меті вирішити проблеми дистанційного правосуддя на час обмежувальних заходів.
Так, законом №540-IX дозволено учасникам цивільного, господарського та адміністративного процесів брати участь у судовому розгляді в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів, перебуваючи за межами приміщення суду. Підтвердити свою особу в даному випадку можна за допомогою електронного підпису, а хто його не має – з використанням документів, що посвідчують особу.

Що стосується учасників кримінального провадження, то ВРУ ще працює над змінами (законопроєкт №3276). В першому читанні депутати погодили, що слідчий суддя або суд можуть розглядати питання кримінального провадження у режимі відеоконференції (крім обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою) за власною ініціативою. А ось щодо розгляду клопотання про продовження строків тримання під вартою – дистанційно лише у тому випадку, якщо обвинувачений не буде заперечувати проти відеоконференції.
ВАЖЛИВО!
Дія зазначених змін запропонована лише на час карантинних заходів!
Стосовно дистанційного формату судового розгляду справи, експерти зауважують, що є ризик того, що за відсутності повноцінної роботи ЄСІТС, судді можуть по-різному тлумачити законодавчі зміни, а застосовуючи норми про зупинення процесуальних строків у період карантину – взагалі не звертатися до відеоконференції для розгляду справи.
~
Підсумки
Запровадження широкого використання відеоконференцій для проведення судових засідань – загальносвітова тенденція. До цього йшли, над цим задумувались, про це писали вчені та практики. Та пандемія прискорила процес його запровадження.

І дійсно, можливість взяти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції має ряд суттєвих переваг:
зниження відсотка справ, розгляд яких затягується у зв'язку з неявкою однієї зі сторін;
наближення правосуддя до людей, підвищення його доступності;
забезпечення прав і свобод громадян за будь-яких, навіть достатньо екстремальних, як зараз, умов.
Судова система достатньо довгий час пручалася цим змінам, звертаючи увагу на інші, на її думку, більш нагальні проблеми, що потребують вирішення.

Що ж, пандемія не має опції "пауза" чи "нагадати потім". Словом, таких опцій не має також і судовий захист прав людини.
Марія Угринович
Юрист кампанії "ЧЕСНО. Фільтруй суд!"
Андрій Матат
Юрист кампанії "ЧЕСНО. Фільтруй суд!"