Громадський рух ЧЕСНО береться за недоброчесних суддів

June 10, 2016

За результатами роботи Тимчасової спеціальної комісії з перевірки судів загальної юрисдикції, щонайменше 57 суддів мали бути звільнені або отримати дисциплінарні стягнення через порушення присяги. Однак, вони успішно продовжують працювати й лише кількох служителів режиму Януковича було звільнено. Загалом, Вища рада юстиції рекомендувала Президенту і Парламенту звільнити 31 суддю, проте переважній більшості з них вдається ухилитись від люстрації – через оскарження рішень про їхнє звільнення.

В той час, як ВРЮ займається звільненням суддів, Вища кваліфікаційна комісія суддів України запустила процес оцінювання працівників суддівського корпусу. Почали із тих, у кого закінчився п’ятирічний термін повноважень та які претендують на обрання безстроково. Попри темні плями у походженні статків суддів та прогалини у їхніх знаннях, більшість із них були рекомендовані комісією до обрання на пожиттєвий термін.

2 червня народні депутати проголосували новий закон про судоустрій і статус суддів, який дає шанс українському правосуддю стати реальним, а не декларативним. І попри деякі ризики у тексті, цей закон передбачає революційні зміни у системі судоустрою, нові правила відбору та механізми громадського контролю за прозорістю суддів.

Аби допомогти системі судоустрою очиститися від суддів-негідників, Рух ЧЕСНО стартує із кампанією “Фільтруй Суд!”, мета якої – активізувати суспільство задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого суду в Україні. Ключовими завданнями ЧЕСНО є виявлення випадків корупції та порушення присяги суддями усіх рівнів та недопущення їхнього призначення на пожиттєвий термін, а також звільнення з посад недобросовісних служителів Феміди, які не пройдуть атестацію.

Щоб продемонструвати свавілля та безкарність, що панують у судовій системі України, достатньо простежити, що ж трапилось із суддями, прізвища яких стали відомими через корупційні скандали, недоброчесну поведінку та сумнівні рішення.

МАКАРІВСЬКИЙ СУДДЯ – ВІД ЗВІЛЬНЕННЯ В ДЕКРЕТ

У лютому минулого року мережу сколихнуло відео, на якому п’яний суддя погрожує зброєю працівникам ДАІ. Мова іде про суддю Макарівського районного суду Київської області Владислава Оберемка. Чи то через медійний розголос, чи через те, що справою зацікавився народний депутат Антон Геращенко, прокуратура міста Києва одразу відкрила провадження аж за трьома статтями Кримінального кодексу України. Судді інкримінували погрозу співробітникові правоохоронних органів, погрозу вбивством та хуліганство. Однак, в частині погрози вбивством провадження згодом було закрито, через те, що постраждалий начебто відмовився від обвинувачення. Крім того, за водіння у нетверезому стані суддю притягли до адміністративної відповідальності. І якщо досудове розслідування кримінальних проваджень щодо Оберемка триває досі, то адміністративне стягнення (Святошинський райсуд позбавив Оберемка права керувати транспортними засобами впродовж року) уже місяць як закінчило свою дію.

За цей час Вища кваліфікаційна комісія суддів України кілька разів відсторонювалаОберемка від виконання своїх обов’язків, і лише 6 квітня 2016 року Вища рада юстиції рекомендувала Президенту України звільнити суддю Владислава Оберемка за порушення присяги. Однак, винахідливий суддя знайшов спосіб уникнути звільнення і “пішов у декрет”. Тепер Президент зможе звільнити суддю лише по спливу строку декретної відпустки. На жаль, гарантії від звільнення однакові для всіх, навіть для суддів, що водять на підпитку та погрожують зброєю.

КРУГОВА ПОРУКА, АБО ЧОМУ СУДДІ ДЕМИДОВСЬКА ТА МАКУХА ДОСІ НЕ ПОКАРАНІ ЗА ХАБАР

26 липня у Печерському райсуді вкотре розглядатиметься справа обвинувачених у хабарництві суддів Солом’янського районного суду Алли Демидовської та Андрія Макухи. Суддею у справі призначено Володимира Карабаня, того самого, який не дав дозволу на арешт рахунків дружини судді ВГСУ Артура Ємєльянова у Ліхтенштейні та відпустив під заставу фігуранта гучного столичного пограбування, екс-прокурора Павла Козлова. Ще у 2013 році Демидовську та Макуху спіймали на хабарі, за різними даними, від 5500 до 7000$. Досудове розслідування тривало понад рік, і у червні 2014 року прокуратура нарешті передала справу до суду. Однак, суддя у справі Оксана Царевич, яка сама сьогодні є фігурантом кримінальної справи за рішення проти Автомайдану, двічі повертала обвинувальний акт прокурору. Те ж саме у 2015 році зробила суддя Світлана Смик, відома тим, що відмовилась коментувати журналісту Радіо Свобода свої статки.

Примітно, що кримінальне провадження не завадило суддям Макусі та Демидовській “вершити правосуддя”. За рішення щодо учасників протестних акцій на Майдані Вища рада юстиції рекомендувала парламенту звільнити обидвох суддів. Однак народні депутати зволікають зі звільненням суддів, так само як Печерський райсуд зволікає з покаранням суддів за хабарництво.

Чи не найкращим свідченням того, як працює кругова порука в судах, є кількість вироків служителям Феміди. Точніше, їх відсутність. Суддів, що понесли покарання за хабар, можна перелічити на пальцях однієї руки. Найгучніші справи кількох останніх років, коли суддів ловили на хабарях, досі не закінчилися обвинувальними вироками та реальними строками для суддів-хабарників.

СУДДЯ, ЩО ВІДПУСТИВ МИКОЛАЇВСЬКОГО “ГЕРОЯ УКРАЇНИ”

Ім’я Героя України, заступника очільника Миколаївської ОДА Миколи Романчука, стало відоме українцям після того, як співробітники військової прокуратури виявили у підвалі його будинку тунель зі скарбами – валізу з готівкою на суму в кілька сотень тисяч доларів США, золоті прикраси і фашистські хрести. Правоохоронці звернулися до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу Романчуку, однак, суддя вирішив відкласти розгляд цього питання до одужання підозрюваного. Співчуття до Романчука виявив суддя Приморського районного суду міста Одеси Юрій Кушніренко. Пан Кушніренко, як повідомив Дмитро Гнап, уже відзначався співчуттям – у 2008 році він закрив справу проти одеського мажора Фелікса Петросяна, який на своєму авто нібито потрощив 11 машин і вбив людину. У 2013 році Вища кваліфкомісія наклала на суддю дисциплінарне стягнення – за амністію обвинуваченому без належних підстав. Врешті, співчуття судді дало свої наслідки – за повідомленнями деяких ЗМІ, любитель золота та фашистських хрестів Романчук уже встиг втекти з лікарні.

Усі ці приклади переконливо демонструють, що справедливе правосуддя в Україні не відбудеться без очищення судової влади. Суддям, які заплямували свою репутацію участю у корупційних та політичних справах, суддям, які приховують свої статки та уникають люстрації, не місце у судовій владі.

Ганебні суддівські традиції безкарності, що роками вкорінювалися у системі судоустрою, потрібно руйнувати! У цьому відео ми зібрали найганебніші випадки суддівського свавілля й віримо, що такі “традиції” нам вдасться зруйнувати.

У 2011 році громадські активісти об’єдналися в Рух ЧЕСНО задля нової якості українського Парламенту. На часі – нова якість судочинства. Ми будемо боротися за прозорий та справедливий добір на посади суддів. Ми надамо оцінку кожному випадку недоброчесності у судовій системі та добиватимемося покарання для суддів, які порушили закон. Ми зробимо їхні імена публічними і не допустимо, аби “перевертні в мантіях” виносили рішення іменем України.

Вірю, що через очищення судової влади ми доб’ємося встановлення справедливого правосуддя в країні.

Матеріал опубліковано 9 червня 2016 року у блозі Тараса Шевченка на сайті “Українська Правда Блоги” за посиланням.