Поки партія не розлучить нас

August 28, 2015

Автори Закону України “Про місцеві вибори” подбали про те, щоб змінити умови відкликання депутатів місцевих рад. Тепер це питання можуть ініціювати лише виборці, але остаточне рішення приймає лише партія.

За новою процедурою відповідно до оновленої редакції Закону України “Про статус депутатів місцевих рад” громадяни ініціюють питання на зборах виборців і їхня кількість має бути від 30 осіб (для села чи селища) до 400 осіб для відкликанні депутата облради, Київради чи Севастопольської міськради.

За два дні до зборів повідомляються місцеві ЗМІ.

Якщо збори приймають рішення про відкликання депутата, то ініціативна група повідомляє про це ТВК. Після цього ініціативна група має від 10 до 30 днів, аби в окрузі депутата назбирати понад 50% підписів від загальної кількості виборців округу.

Новітність підходу полягає в тому, що у підписних листках мають бути номери паспортів виборців, дата нарождення, місце проживання і дата підписання.

Забороняється збирати підписи в органах державної влади, органах   влади  Автономної  Республіки  Крим,  органах  місцевого самоврядування,  на  підприємствах,  в  установах  та організаціях (крім  партійних  організацій),  у місцях видачі заробітної плати, пенсій,  допомоги,  стипендій,  інших  соціальних  виплат, надання благодійної допомоги.

Це суттєво ускладнює процедуру збору підписів.

Далі тервиборчком разом із правоохоронцями (!!!) перевіряє ці дані. Якщо у ТВК не виникає питань, то на рівні селищних та сільських рад саме вона приймає рішення про відкликання депутата.

У містах же ТВК направляє цю інформацію до партій і лише партія, яка висувала депутата може його відкликати.

Графіка – Надя Кельм

Така процедура суттєво ускладнює процедуру відкликання і кінцеве рішення залежить від партії.

Варто зауважити, що процедура відкликання депутатів із ради ініціювалась радами вкрай рідко. Зокрема такі випадки були в Тернопільській міській раді. Там свободівці відкликали регіоналів-прогульників, користуючись тим, що мали більшість голосів. 

Тепер же навіть якщо місцева громада пройде надскладну процедуру збору підписів, не пропустить жодного пункту, жодного підпису, виконає всі вимоги – усе марно, бо в підсумку рішення про відкликання приймає партія.

Таким чином, кандидати в депутати міст вже стають заручниками партій, бо лише від них вони можуть кандидуватися і лише партії можуть їх відкликати.

Галина Чижик, для Громадського руху ЧЕСНО