У рамках співпраці із Національною соціальною сервісною службою України ЦЕДЕМ розробив та пропонує для використання шаблони договору про провадження волонтерської діяльності з волонтером для органів державної влади (місцевого самоврядування) та організацій громадянського суспільства!
Нижче ми коротко розповідаємо деякі аспекти провадження волонтерської діяльності та додаємо шаблони договорів для використання в межах вашої установи або організації. Дізнатися більше про договірні відносини між волонтерами та організацією Ви можете, переглянувши презентацію.
Що таке договір про провадження волонтерської діяльності?
Це – письмовий договір між волонтером та неприбутковою установою чи організацією, що його залучає.
Залучати волонтерів до своєї діяльності, відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність”, можуть установи та організації, що є неприбутковими. Відповідно, це можуть бути не лише громадські чи благодійні організації, а й органи державної влади та місцевого самоврядування!
Чому важливо закріпити діяльність волонтера документально?
Договір дає можливість чітко визначити права та обов’язки сторін, а також завдання волонтера, дозволяє відшкодувати волонтеру певні витрати без оподаткування, та слугує підтвердженням здійснення волонтерства.
Чи обов’язковий договір про провадження волонтерської діяльності?
Відповідно до статті 9 Закону України “Про волонтерську діяльність”, укладення такого договору обов’язкове у випадку:
– надання допомоги за окремими напрямами;
– для відшкодування витрат, що пов’язані з наданням волонтерської допомоги;
– якщо волонтер виявляє бажання його укласти.
Договір обов’язково повинен містити:
– опис волонтерської діяльності (завдання);
– період провадження волонтерської діяльності;
– права та обов’язки сторін;
– відповідальність за заподіяння збитків;
– умови розірвання договору;
– умови та порядок відшкодування витрат, пов’язаних із наданням волонтерської допомоги, що визначені частиною першою статті 11 ЗУ “Про волонтерську діяльність”.
Які витрати можна відшкодовувати волонтеру за договором про провадження волонтерської діяльності, та як це правильно зробити?
Відшкодовувати можна витрати, що передбачені частиною першою ст. 11 ЗУ “Про волонтерську діяльність”. Вкажіть у договорі, які саме з цих витрат можуть відшкодовуватися. Межі для таких відшкодувань варто встановлювати за аналогією до тих, що зазначені у Постанові КМУ № 98 від 02 лютого 2011 року.
Відшкодовані волонтеру за договором про провадження волонтерської діяльності витрати не оподатковуються (п.п. 165.1.64 та 165.1.65 ПК України) в межах, встановлених Постановою КМУ № 98 від 02 лютого 2011 року!
Для відшкодування коштів подбайте, щоб волонтер зберігав такі підтверджувальні документи, як транспортні квитки, багажні рахунки (якщо такі є), рахунки, що отримані з готелів (мотелів), та інші розрахункові чи платіжні документи, якщо за цією категорією витрат передбачено відшкодування статтею 11 Закону України “Про волонтерську діяльність” та договором з таким волонтером.
Для відшкодування цих витрат користуйтеся, зокрема, цією нормативно-правовою базою:
- Постанова КМУ від 02.02.2011 № 98 (гранична сума добових витрат волонтера на харчування 300 грн/день; гранична сума витрат на проживання (найм житлового приміщення) 900 грн/день);
- Наказ Міністерства Фінансів України від 13.03.1998 № 59 (порядок оформлення відряджень та відповідних відшкодувань на проживання і харчування волонтерів);
- Порядок складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 № 841.
За посиланням ви можете завантажити:
Ці матеріали підготовлено спільно з Національною соціальною сервісною службою України в межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства України», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень та Центром демократії та верховенства права завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.