РПР закликає ВР забезпечити фінансування суспільного мовлення у повному обсязі

December 16, 2016

Реанімаційний Пакет Реформ, до якого входить Центр демократії та верховенства права, нагадуючи про зобов’язання України перед Радою Європи та  в рамках Угоди про асоціацію Україна-ЄС щодо необхідності створення суспільного мовлення, закликає Верховну Раду завершити інституційне реформування державного мовлення та забезпечити належну фінансову основу для подальшого становлення суспільного мовника.

РПР відзначає значний вклад Верховної Ради у забезпечення засад існування суспільного мовлення та оперативне реагування на проблеми, які виникали в процесі реформування. Парламентські фракції вчасно і відповідально підійшли також і до номінування кандидатів у Наглядову раду Публічного акціонерного товариства «Національна суспільна телерадіокомпанія України» (ПАТ НСТУ).

Утім, зусилля останніх трьох років можуть не дати очікуваного результату, адже наразі повноцінне фінансування суспільного мовлення під питанням. В той же час забезпечення фінансової стабільності є критично важливим для успішного проведення реформи та впровадження її результатів.

Законом про суспільне телебачення і радіомовлення передбачено, що суспільний мовник має отримати 0,2% від загального фонду державного бюджету за попередній рік. Це означає, що ПАТ НСТУ у 2017 році мав би отримати 1,28 млрд грн. (близько 47 млн. євро). Утім, проект державного бюджету на 2017 рік передбачає, що ПАТ НСТУ отримає лише 953 млн грн, що створює на самому початку реорганізації дефіцит в 300 млн. грн.  

При цьому, за оцінками Європейської спілки мовлення (EBU) в середньому в Європі фінансування суспільних мовників становить 0,39% видатків бюджету, тобто в Україні  має бути понад 2 млрд грн. До прикладу, на суспільне мовлення Хорватії витрачається 182 млн євро, Польщі — 290 млн євро, Румунії — 215 млн євро.

Звертаємо увагу, що в 2016 році через обмежене бюджетне фінансування Національна телекомпанія України змогла спрямувати безпосередньо на виготовлення програмного продукту лише 3% коштів. Існуючий жорсткий юридичний статус державної установи не дозволяє провести ані технічну модернізацію, ані оптимізацію персоналу. Це стане можливо лише в новоствореній ПАТ НСТУ та за умови належного фінансування.

В зв’язку із цим, Реанімаційний Пакет Реформ закликає Верховну раду забезпечити фінансування ПАТ НСТУ в 2017 році в повному обсязі, передбаченому законом про суспільне телебачення і радіомовлення – тобто, на рівні 1,28 млрд грн.