Кожний третій суддя-кандидат до Вищої ради правосуддя – недоброчесний

March 9, 2017

Рух ЧЕСНО спільно з Центром протидії корупції та Автомайданом перезнтували “чорний список” кандидатів у Вищу раду правосуддя, підготовлений в рамках кампанії ЧЕСНО.Фільтруй суд!. Активісти назвали 16 недоброчесних суддів, які претендують на крісла у ключовому органі судової системи, вибори у який відбудуться 14-15 березня на З’їзді суддів.

Аналіз активістів показав, що кожен третій із 44 кандидатів у Вищу раду правосуддя має сумнівну репутацію та порушив один або більше критеріїв доброчесності судді. Зокрема, у “чорному списку” Руху ЧЕСНО судді, що виносили сумнівні рішення не на користь держави, допомагали суддям-порушникам зберігати свої посади, судді, які живуть не за доходами, приховують статки членів сім’ї та мають зв’язки із оточенням екс-президента, а також служителі Феміди, які не знають права.

“Вища рада правосуддя зараз наділена дуже серйозними повноваженнями. Зокрема саме цей орган після відбору Вищої кваліфікаційної комісії затверджуватиме та подаватиме на підпис Президенту кандидатів у новий Верховний Суд. І коли ми говоримо про оновлення, то потрібно починати зверху. Зараз є шанс оновити ВРП на третину і ті судді, що потрапили до нашого “чорного списку” не повинні за жодних обставин потрапити туди”, – зауважив під час презентації співзасновник Руху ЧЕСНО, директор ЦЕДЕМ Тарас Шевченко.

14-15 березня на З’їзді суддів серед 44 кандидатів мають обрати 6 нових членів Вищої ради правосуддя. Претенденти на таку високу посаду у судовій сфері мають відповідати критеріям доброчесності та професійної компетентності. 20 кандидатів у ВРП одночасно змагаються за крісла у Верховному Суді і деякі з них вже зійшли з дистанції, не склавши тесту на знання права, що дає підстави сумніватися у їхній професійній компетентності.

Аналіз кандидатів у члени ВРП показав, що оновлення складу Ради відбудеться без очищення: до Вищої ради правосуддя можуть потрапити одіозні судді із сумнівною репутацією.

“Кожний третій кандидат до ключового органу у судовій системі, який ставить остаточну крапку у кар’єрних питаннях суддів та наділений дуже серйозними повноваженнями, має сумнівну репутацію, а деякі є відверто одіозними і їм точно не місце у ВРП”, – заявив Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін. Нагадаю, саме ВРП дає згоду на притягнення суддів до кримінальної відповідальності. Якщо у влади на члена ВРП є компромат, ми жодного суддю не посадимо в тюрму”, – резюмував експерт.

Недоброчесними кандидатами у Вищу раду правосуддя активісти назвали 16 із 44 претендентів, більшість з яких – діючі судді столичного та місцевих судів. У “чорному списку”, зокрема, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва Руслан Арсірій, який своїм рішенням не дозволив повернути державі газові родовища, отримані в приватну власність при Януковичі та при цьому не соромиться їздити на дорогий екзотичний відпочинок, відмовляючись пояснити джерело походження грошей на нього. Недоброчесним назвали і суддю Апеляційного суду м. Києва Степана Гладія, який заборонив ЗМІ вести трансляцію та видалив із засідання потерпілого у справі “Ґонґадзе-Подольського”. У “чорному списку” громадськості любителька дорогих авто суддя Київського апеляційного адміністративного суду Оксана Епель, яка приховувала у декларації статки чоловіка, пов’язаного із оточенням Януковича. Не повинна потрапити у ВРП колишня Голова Голосіївського райсуду Києва ОленаПервушина, під пильним керівництвом якої Голосіївський суд переслідував активістів Євромайдану. Разом із столичними суддями у громадському антирейтингу суддя Брянківського міськсуду Луганської області Віталій Снєгірьов, якого Вища рада юстиції намагалась звільнити за порушення присяги ще у 2013 році.

“В рамках проекту PROSUD ми проводимо розслідування по суддях і часто викриваємо приховані ними будинки, родинні бізнеси, незадекларовані автівки. При цьому ці судді мають репутацію, заплямовану сумнівними рішеннями, що призводили до рейдерства та віджимання житла. І деякі з них йдуть у Вищу раду правосуддя з упевненістю, що ці факти не завадять їхньому кар’єрному росту”, – заявила активістка Автомайдану Катерина Бутко.

Фотографії усіх суддів із “чорного списку” активісти виставили на сходах Українського дому, аби громадськість знала своїх “антигероїв” судової системи в обличчя. З цими фото Рух ЧЕСНО, Центр протидії корупції та Автомайдан прийдуть під стіни Жовтневого палацу у вівторок вранці, де відбуватиметься З’їзд суддів та вимагатимуть не обирати недоброчесних кандидатів у Вищу раду правосуддя.