ЧЕСНО. Фільтруй суд! в регіонах: півтора місяці, 23 тренінги, 472 освічені про судову реформу українці

December 20, 2016

Рух ЧЕСНО в рамках кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! провів 23 антикорупційні тренінги “Судова реформа в Україні: інструменти громадського контролю” у всіх регіонах України. Протягом листопада-грудня до кампанії приєдналося 472 активних українців. Заходи відбувалися за підтримки Уряду Швеції.

Навчитися методам та інструментам громадського контролю за судовою системою приходили на тренінги не лише громадські активісти, журналісти, молодь та місцева активна громадськість, але й працівники судів та самі судді. Під час тренінгів вони разом з представниками та регіональними координаторами кампанії мали змогу ознайомитися з викликами судової реформи, обговорити проблемні питання судової системи на регіональному рівні і можливості своєї участі в процесі очищення та оновлення суддівського корпусу. Більше того, учасники тренінгів навчилися користуватися інструментами громадського контролю за судовою системою.

bbb

Незважаючи на низьку довіру до судової влади, громадськість регіонів взяла активну участь в антикорупційних тренінгах та виявила бажання долучитися до кампанії. Зокрема, Олеся ХОЛОПІК, координатор кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! підкреслила:

“Завдяки злагодженій та командній роботі регіональних координаторів команді вдалося провести масштабний цикл тренінгів в усіх областях України за дуже короткий період. Ми говорили простими словами про одну із найскладніших та найважливіших реформ в Україні та представили ті можливості громадського контролю, які є у громадян уже сьогодні”.

Однією із проблем впровадження судової реформи в Україні є не лише опір системи, але й незнання суспільства. На переконання юристів кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд!, судова реформа сьогодні не повинна проходити тихо й осторонь громадськості, людей потрібно інформувати та пояснювати нюанси змін та нововведень.

Для того, щоб працювати над змінами у країні, інколи дуже важливо переконатись у тому, що вони цій країні і, головне, людям, які у ній живуть, потрібні. Про суди раніше говорили, або ті, кого до цього змушує професія, або ті, хто безпосередньо з ними зіткнулись. Тому ключовою місією під час цих тренінгів особисто для мене було те, щоб розказати активістам, чому становлення справедливого суду є важливим для кожної людини, а також як саме громадськість може долучитись до контролю за очищенням судової влади”, – зазначає юрист кампанії Ольга ЛЕВЧЕНКО:

Своїми думками та враженнями поділилися і регіональні координатори. Альона ГОНЧАРЕНКО, координатор кампанії ЧЕСНО. Фільтруй суд! в Полтаві була вражена аудиторією заходу, оскільки тренінг в Полтаві був одним з наймасштабніших:

Кількість охочих перевищила фізичну місткість кімнати, де ми проводили тренінг. Крім цього, сама аудиторія була дуже різнобічною – від студентів юридичних та журналістських спеціальностей до суддів. Загалом взяли участь 37 активних учасників, які в свою чергу отримали нові знання з ходу судової реформи та поділилися практичними кейсами в роботі з судовою системою”.

Регіональні координатори кампанії зіткнулися на власному досвіді з тим, що представники судової системи все ще не бажають бути відкритими для суспільства, а тому дуже часто не надають вчасно відповіді на інформаційні запити або максимально обмежують інформацію. Однак, вони впевнені, що зможуть допомогти очистити судову систему від недоброчесних її представників.

Нагадаємо, кампанія ЧЕСНО. Фільтруй суд! за ініціативи громадської організації Центр демократії та верховенства права стартувала у червні цього року і вже за такий короткий термін встигла розгорнути свою діяльність на всю Україну. Таким чином, ми маємо на меті активізувати суспільство задля очищення суддівських лав від недоброчесних суддів та утвердження справедливого правосуддя.