ГО, які сформували ГРД, висловлюють їй підтримку та закликають органи судової влади до співпраці

October 24, 2017

Ми, громадські організації, що сформували перший в історії України громадський орган, що бере участь в оцінюванні суддів і кандидатів на посаду судді, цією заявою висловлюємо свою підтримку та довіру Громадській раді доброчесності (далі – ГРД).

Створення ГРД стало реакцією законодавця на неспроможність судової влади до самоочищення, і громадськість мала стати додатковим фільтром для системи. Першим випробуванням для ГРД став конкурс до Верховного Суду. Під час конкурсу 20 членів ГРД на волонтерських засадах, попри труднощі та перешкоди, проаналізували величезний масив інформації про кандидатів й затвердили 134 висновки про невідповідність претендентів на посади верховних суддів критеріям доброчесності та професійної етики. Завдяки зусиллям Ради 51 кандидат з негативним висновком вибув із конкурсу, а ще 8 вирішили припинити участь в конкурсі добровільно.

Однак, попри зусилля громадськості, до фінального списку переможців Вища кваліфікаційна комісія суддів (далі – ВККС) включила 30 “заветованих” ГРД і 25 з них Вища рада правосуддя рекомендувала на призначення Президенту. При цьому ані ВККС, ані Вища рада правосуддя (далі – ВРП) не опублікували вмотивованих рішень, у яких би пояснили причини неврахування висновків ГРД.

Така ситуація непокоїть не лише нас. Європейський Союз звернувся з вимогою пояснити потрапляння у список переможців конкурсу суддів, що оскандалилися, втім в Україні з боку влади все частіше звучать звинувачення саме у бік ГРД. Членів ГРД звинувачують у некомпетентності, бездоказовості висновків, а також перевищенні повноважень. Очевидно, метою таких нападок є виправдання дій ВККС та ВРП, які рекомендували до призначення кандидатів із негативними висновками.

Ми стурбовані безпідставними нападками на членів ГРД та дискредитаційною кампанією проти органу в цілому. Хочемо нагадати, що ГРД була сформована відповідно до вимог Закону України “Про судоустрій і статус суддів” у прозорий спосіб громадськими організаціями, яких попередньо відібрала ВККС. До числа 9-ти організацій, обраних Комісією, увійшли авторитетні та потужні організації з багаторічним досвідом та бездоганною репутацією як в Україні, так і за кордоном. У ГРД усі ми делегували компетентних фахівців, серед яких  юристи,  журналісти та науковці. Це люди, яким ми довіряємо та у професійності та доброчесності яких ми абсолютно впевнені.

Україна вже має досвід залучення активної та професійної громадськості до реформ. Кожного разу система опирається, але у результаті ми маємо низку позитивних зрушень. Ми закликаємо органи судової влади до співпраці з громадянським суспільством та очікуємо від них конструктивного діалогу та продовження руху у напрямку відкритості та прозорості.

Центр демократії та верховенства права

Transparency International Ukraine

Центр політико-правових реформ

ВГО «Автомайдан»

ГО «Центр UA»

ГО «Всеукраїнська громадянська платформа «Нова країна»

ГО «Громадський люстраційний комітет»

ГО «Європейський вимір»