Айкосом по Держбюджету

March 1, 2021

Заява Центру демократії та верховенства права щодо неприпустимості втручання тютюнової індустрії у податкову політику держави та зниження акцизів на окремі тютюнові вироби

Центр демократії та верховенства права закликає Верховну Раду Україну відреагувати на ситуацію з приводу законопроєкту №4278 про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) у міжнародних поштових та експрес-відправленнях) та відхилити ряд правок, які просуває тютюнова індустрія.

Наголошуємо, що через такі зміни Державний бюджет України ризикує втратити, за різними підрахунками, від 2 до 3 мільярдів гривень.

Нагадуємо, 25 лютого 2021 року під час підготовки до другого читання проєкту Закону №4278 на засіданні Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики на обговорення були винесені, зокрема, правки народних депутатів №54, 55, 64, які передбачають зниження на 30% акцизів на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН – сигарети для електронних систем нагрівання тютюну IQOS, glo) вже з 1 квітня 2021 року.

За інформацією народних депутатів, озвученою під час розгляду вказаних правок, тютюнова корпорація Філіп Морріс Інтернешнл направила до Міністерства фінансів України так званий «гарантійний лист» із проханням знизити акцизи на ТВЕН нібито в обмін на покриття потенційних втрат, які понесе Державний бюджет внаслідок зниження акцизних зборів за сигарети для IQOS, glo.

Застерігаємо народних депутатів України від таких кроків, оскільки це вже не перша спроба тютюнової індустрії (зокрема, корпорації Філіп Морріс Інтернешнл, яка є імпортером тютюнових виробів для електричного нагрівання для пристроїв IQOS) втрутитись у податкову політику держави та знизити акцизи на ТВЕН на 30%. При цьому тютюнова корпорація не нехтує маніпулятивними прийомами, зокрема, наводячи непідтверджену інформацію про нібито зростання контрабанди тютюнових виробів для електричного нагрівання до України. 

Зауважимо, що на початку 2020 року Верховна Рада України ухвалила одні з найпрогресивніших в Європі змін щодо запровадження з 1 січня 2021 року оподаткування ТВЕН на рівні зі звичайними сигаретами. 

Згідно з дослідженням ВООЗ, немає жодних підстав оподатковувати ТВЕН за нижчою ставкою, ніж сигарети, адже такі товари так само виробляються з тютюну. Сьогодні не існує жодних науково обґрунтованих свідчень, що сигарети для електронних систем нагрівання тютюну є менш шкідливими за звичайні сигарети та інші тютюнові вироби. 

Окремо наголошуємо, що реалізація на практиці запропонованих правок призведе до розбалансування дохідної та видаткової частин Державного бюджету в частині надходжень від акцизного податку, який є джерелом, зокрема, фінансування видатків, пов’язаних із реалізацією багатьох важливих соціальних та інфраструктурних проєктів (наприклад, на вакцинацію населення проти COVID-19 у Держбюджеті 2021 передбачено 2.6 млрд грн).

Тиск на податкову політику тютюновою індустрією є неприпустимим та грубо порушує статтю 5.3 Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (ратифікована Україною в 2006 році), а також статтю 4 Закону №2899-IV щодо пріоритетності політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю.

Крім того, положення статті 95 Конституції України вказує, що держава має прагнути до збалансованості бюджету України.

ЦЕДЕМ закликає народних депутатів України відхилити запропоновані до другого читання проєкту Закону №4278 правки №54, 55, 64, які передбачають зниження акцизу на ТВЕН – сигарети для IQOS, glo та не піддаватися маніпуляціям тютюнової індустрії.