Медійні організації закликають ЗМІ роз’яснити своїй аудиторії, що на Великдень краще залишатися вдома через коронавірус

April 16, 2020

Ми, представники Медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір» та медійних громадських організацій України, засуджуємо заклик Предстоятеля УПЦ Московського патріархату Онуфрія до парафіян приходити на Великодню службу до церкви під час спалаху коронавірусу. Закликаємо українську владу та медіа посилити інформування громадян про небезпеку таких заяв УПЦ МП та ризики зараження у громадських місцях в умовах поширення коронавірусної хвороби COVID-19.

У зв’язку з пандемією коронавірусу уряд заборонив проведення масових заходів в Україні, у тому числі релігійних. Напередодні Великодніх свят більшість церковних лідерів закликають вірян залишатися вдома та дивитися богослужіння онлайн. 

Натомість, Предстоятель УПЦ Московського патріархату Онуфрій у зверненні від 14.04.2020 заявив, що усі охочі можуть прийти на службу до церкви та молитися надворі із дотриманням санітарних норм.

Ми розглядаємо таку заяву як спробу диверсії проти українського народу. Ідучи до церкви, парафіяни наражають на смертельну небезпеку не лише себе, а й своїх дітей, батьків, сусідів, медпрацівників – усіх, хто поруч. Таким чином будуть нівельовані усі карантинні заходи, які вимушено шкодять економіці заради здоров’я українців. Подальше поширення COVID-19 у зв’язку зі скупченням людей у церквах завдасть удару не лише по здоров’ю громадян, а й по іміджу України. Влада, яка не впорається із викликом пандемії, ризикує втратити довіру як всередині країни, так і серед міжнародних партнерів та інвесторів.

Ми закликаємо українську владу посилити роз’яснення для громадян про необхідність святкувати Великдень удома та не відвідувати церкву під час спалаху коронавірусу. Ми розуміємо делікатне становище української влади, яка хоче уникнути звинувачень у втручанні у соціальне життя релігійних громад. Але те, що відбувається зараз, є нічим іншим, як спробою Кремля перекласти на українську владу відповідальність за майбутні смерті громадян України різних конфесій.  

Просимо українські медіа виявити соціальну відповідальність та розповісти своїм аудиторіям про небезпеки порушення карантину. Відвідування церкви за нинішніх умов ставить під загрозу здоров’я та життя українців, а також посилює навантаження на економіку. За лікування хворих має хтось заплатити, у випадку державних коштів – це роблять платники податків. Масове зараження вірян може мати катастрофічні наслідки.

Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір»

ГО «Інтерньюз-Україна»

ГО «Детектор медіа»

Фундація «Суспільність»

Дмитро Крапивенко, головний редактор журналу «Український тиждень»

ГО «Інститут масової інформації»

ГО «Центр демократії та верховенства права» (ЦЕДЕМ)

ГО «Інститут демократії ім. Пилипа Орлика»

ГО «Платформа прав людини»

ГО «Український інститут медіа та комунікації»

ГО «Інститут розвитку регіональної преси»