Соціальна допомога ціною відкритих персональних даних

29 жовтня 2019 року у Раді зареєстрували Проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо обробки та оприлюднення персональних даних” (Проект №2333, н.д. Галина Третьякова, Вадим Струневич, Олег Арсенюк, Сергій Гривко та ін.). 

Законопроект стосується обробки персональних даних фізичних осіб, які звертаються або користуються соціальними виплатами за рахунок публічних фінансів, тобто за рахунок Державного бюджету  та/або державних цільових фондів. 

Передовсім, проект Закону встановлює автоматичну згоду фізичної особи на обробку  персональних даних у випадку, коли вона звертається до суб’єкта владних повноважень (орган державної влади, місцевого самоврядування тощо) з приводу призначення, зміни чи припинення соціальних виплат. 

Ба більше, передбачається, що інформація про осіб, які отримуватимуть соціальні виплати, підлягатимуть оприлюдненню у формі відкритих даних. Зокрема, публікуватимуться:

  • прізвище, ім’я, по-батькові фізичної особи; 
  • місце проживання (населений пункт); 
  • підстави отримання соціальних виплат, що здійснюються за рахунок публічних фінансів; 
  • дата набуття права на отримання соціальної виплати; найменування установи, що здійснює облік, нарахування та виплату коштів такій особі.


Автори проекту обґрунтовують цей крок тим, що існує достатньо фактів, коли пільги та виплати отримують особи, які претендують на такі виплати незаконно або без достатніх правових підстав. І щоби мати можливість ретельно перевіряти підстави отримання соціальних виплат, депутати пропонують регламентувати автоматичну згоду на обробку згаданих персональних даних осіб, які тільки звернулись за отримання таких виплат, а також – обробку персональних даних без згоди осіб, які вже отримують ці виплати. 

Нині, згаданий проект опрацьовується в Комітеті з питань цифрової трансформації. 

Картка законопроекту: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=67215.

Ми надаємо безоплатні консультації із юридичних питань у сфері інформаційного та медійного права. Будемо раді поділитися з вами своїм досвідом.

Листи з інших питань не розглядаються.

Докладніше про консультації

 

Для того, щоб отримати інформацію, яка вас цікавить, зверніться до нас за допомогою гарячої лінії: