РПР закликає обмежити співпрацю із організаціями-партнерами тютюнової індустрії

December 5, 2016

Реанімаційний пакет реформ закликає партнерів, міжнародні інституції та уряд обмежити співпрацю з громадськими організаціями, які отримують гроші від тютюнових корпорацій. Коаліція закликає обмежити співпрацю з організаціями, які отримують гроші від тютюнових корпорацій, передусім у сфері формування та реалізації політики громадського здоров’я в Україні, згідно з міжнародними договорами та національними інтересами.

Реанімаційний пакет реформ у своїй заяві повідомив про факти фінансування громадських організацій тютюновими корпораціями та висловив занепокоєння щодо втручання тютюнових компаній у політику громадського здоров’я через своїх партнерів. Заява перекликається  із останніми рішеннями Конференції сторін Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), яка пройшла в Індії 7-12 листопада за участю делегації України.

Зокрема Стаття 5.3 РКБТ ВООЗ зобов’язує сторони Конвенції захищати політику охорони здоров’я від впливу комерційних та інших корпоративних інтересів тютюнової промисловості, в тому числі й від пов’язаних із нею організацій. Керівні принципи Конвенції говорять про обман «корпоративної соціальної відповідальності», якою прикривається тютюнова індустрія для відбілювання свого іміджу та лобіювання бізнес-інтересів.

Незважаючи на законодавчі обмеження щодо надання фінансової підтримки організаціям та політичним партіям в Україні, корпорації знаходять охочих для такого «партнерства». І хоча факти фінансування приховують, стало відомо про три організації, які отримали гранти від корпорації «Філіп Морріс» у 2015 році: ГО «Міжнародний центр перспективних досліджень» (МЦПД) ($100 000), БФ «Здоров’я для всіх» ($150 000) і БФ «Я вірю в Україну» ($230 000).

«Відповідно до ст. 16 Закону України № 2899-15, виробники тютюнових виробів не мають права надавати фінансову підтримку фізичним чи юридичним особам. Така діяльність розцінюється як спонсорство тютюну. Крім того, Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну додатково містить обмеження, пов’язані з втручанням тютюнової промисловості в політику охорони здоров’я», – пояснив Петро Король, юрист проекту «Київ без тютюнового диму» Центру демократії та верховенства права. 

«У той же час, деякі з партнерів тютюнових корпорацій намагаються активно впливати на сферу охорони здоров’я. Так, наприклад, починаючи з 2015 року, партнер Філіп Морріс МЦПД провів низку публічних заходів та провадив діяльність з метою впливу на формування політики у сфері громадського здоров’я. На веб-сайті «Апостроф», який підконтрольний МЦПД, також розміщено відповідні публікації», – йдеться в заяві групи РПР з реформи системи охорони здоров’я.

«За дивним збігом обставин активність МЦПД із блокування та дискредитації антитютюнового законопроекту №2820, а також обстоювання певних позицій у сфері оподаткування тютюнових виробів, вигідних, передусім, корпорації Філіп Морріс, співпали із отриманням МЦПД гранту від тютюнового гіганта. Назви їхніх грантоотримувачів можна знайти тільки у річному звіті корпорації. Як використовувалися кошти та на які потреби – ніхто ніколи не дізнається. Тому важливо пам’ятати та виконувати міжнародні зобов’язання України: партнери тютюнових корпорації не можуть бути учасниками процесу формування та реалізації політики охорони здоров’я», – зазначив Андрій Скіпальський, керівник Українського центру контролю над тютюном ГО «Життя».

Реанімаційний пакет реформ наголошує, що співпраця з виробниками смертельної продукції, яка щороку вбиває понад 60 тисяч українців, – це питання внутрішньої політики організацій, якщо звісно буде доведено, що вони діють у рамках закону. Однак Коаліція закликає обмежити співпрацю з такими організаціями, аби уникнути втручання тютюнових компаній у сферу формування та реалізації політики громадського здоров’я в Україні.