РПР закликає Парламент не допустити втручання у редакційну політику Суспільного мовлення

April 16, 2018

17 квітня 2018 року, на порядок денний Верховної Ради може бути винесений законопроект авторства Максима Бурбака та Миколи Федорука №6681 «Про внесення змін до статті 18 Закону України «Про Суспільне телебачення та радіомовлення України» (щодо висвітлення діяльності органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб в ЗМІ)». Положення цього документу грубо протирічать стандартам Ради Європи щодо гарантій редакційної незалежності суспільного телерадіомовлення, яких Україна зобов’язалася дотримуватися.

Зокрема, законопроектом пропонується встановити, що суспільне мовлення «зобов’язане висвітлювати діяльність органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, у межах визначених іншими законами». На практиці це може повернути у ефіри національних та місцевих каналів Національної суспільної телерадіокомпанії України (НСТУ) сумнозвісні «20 депутатських хвилин» — відповідна застаріла норма присутня у чинному законі «Про статус народного депутата», але наразі, фактично, скасована законом «Про суспільне телебачення і радіомовлення України», який позбавляє НСТУ обов’язку висвітлювати діяльність посадових осіб та органів влади з підстав, не передбачених власною редакційною політикою компанії.

Незалежність суспільного мовлення в усіх європейських країнах ґрунтується на гарантіях відсутності політичних та економічних втручань у роботу мовника. Зокрема у стандартах Ради Європи «Про гарантії незалежності суспільного телерадіомовлення» (Рекомендація Комітету міністрів Ради Європи № R(96)10 від 11.11.1996, ч.І) зазначено, що правові засади діяльності організацій суспільного мовлення мають забезпечувати їхню редакційну незалежність, а також описано засоби забезпечення гарантій редакційної незалежності й зафіксовано заборону втручання у вигляді цензури або здійснення контролю за їхньою діяльністю.

У цьому ж документі (частина VI Додатку) наголошено, що випадки, за яких організації суспільного телерадіомовлення можна зобов’язати поширювати офіційні послання, заяви або повідомлення, інформувати про дії або рішення органів державної влади чи гарантувати цим органам прямий ефір, мають бути обмежені винятковими обставинами, чітко викладеними в законодавстві або нормативних актах. Такі обставини вже закріплені у законі «Про суспільне мовлення» і включають обов’язок НСТУ висвітлювати екстрені офіційні виступи Президента, Голови ВРУ, Прем’єр-міністра, Голови Верховного Суду та Голови Конституційного Суду України, а також новорічне привітання Президента.

Фактичне повернення депутатських ефірних квот на регулярних засадах не відповідає європейському принципу «винятковості обставин». У випадку прийняття цього законопроекту, посадовці зможуть отримувати ефірний час на постійній основі, незалежно від наявності відповідного інформаційного приводу та без можливості забезпечити баланс думок в ефірі.

Це є грубим втручанням у редакційну політику, порушенням стандартів, що дискредитує саму ідею Суспільного мовлення в Україні та ставить під загрозу провалу одну з найважливіших демократичних реформ.

У зв’язку із цим найбільша коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликає:

  • Народних депутатів – припинити спроби повернення «20 депутатських хвилин» у ефіри каналів Суспільного мовлення, відмовившись від розгляду законопроекту №6681.
  • Офіс Ради Європи в Україні, Представництво ЄС в Україні, міжнародних партнерів України – продовжувати стежити за неухильним дотриманням владою зобов’язань зі створення незалежного суспільного мовлення, зокрема в частині забезпечення його редакційної незалежності від органів державної влади та політиків.