Шелеп – Волинська ОДА (пенсії за особливі заслуги)

November 22, 2016

Юристи Фонду захисту права на інформацію, що підтримується CEDEM, захистили право громадського активіста Михайла Шелепа отримати інформацію про осіб, яким встановили пенсії за особливі заслуги перед Україною.

Михайло Шелеп звернувся до Волинської обласної державної адміністрації із запитом, у якому просив надати йому тексти розпоряджень голови ОДА «Про встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною».

У відповідь розпорядник надав документи, проте навмисно вилучив імена осіб, яким такі пенсії були присвоєні. Розпорядник обґрунтовував це необхідністю захисту персональних даних таких осіб.

Ситуації не змінив і повторний запит громадського активіста, в якому він вказував, що виплата пенсій за особливі заслуги – це розпорядження бюджетними коштами, а відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації» доступ до такої інформації (в тому числі і до імен осіб, що отримали бюджетні кошти) не може бути обмежено. На думку Волинської ОДА, такі виплати не є розпорядженням бюджетними коштами.

Отримавши відмову, громадський активіст звернувся до суду, який у своєму рішенні вказав, що розпорядження голови Волинської ОДА «Про встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною» є наслідком здійснення останнім владних управлінських функцій під час виконання своїх обов’язків, що передбачено Законом України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною».

Такі пенсії встановлюються як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно з законом. При цьому, Законом чітко встановлено, що різниця між сумою пенсії, на яку має право особа згідно із законом, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, суд підсумував, що запитувана інформація стосується бюджетних коштів, а тому копії вказаних розпоряджень, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб, які отримали ці кошти, не є інформацією з обмеженим доступом та може бути надана на запити.

Завдяки цьому рішенню громадському активісту вдалось отримати необхідну інформації – розпорядник уже надав йому усі запитувані документи. Ця справа набула широкого розголосу в регіоні та викликала суспільну дискусію щодо призначених пенсій.

Рішення суду читайте за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62757402