11 квітня 2020 року відбулося четверте онлайн-навчання Відкритого Університету Реформ – освітнього проекту Центру демократії та верховенства права.
Розпочав навчальну суботу Тарас Шевченко, директор ЦЕДЕМ, з лекцією “Життєвий цикл реформ”. Він розповів молодим реформаторам про важливість пошуку, формулювання проблеми та policy-документів — конкретних кроків, як її вирішити. Цей документ повинен слугувати орієнтиром для всіх акторів.
Також, спікер розповів про Цикл змін та з яких елементів цей процес складається, а саме:
- Перший крок – визначити проблему, яка була б релевантна для людей та соціуму, а не придумана владними колами.
- Другий крок – прокомунікувати та обговорювати варіанти рішень, треба залучити всіх стейкхолдерів, що в подальшому зможе легітимізувати пропоновані зміни.
- Третій крок –– ухвалення змін, імплементація та формування документів та їх виконання. На цьому етапі важливо робити формулювання чіткими та зрозумілими не тільки для виконавців, а й для середньостатистичного населення.
- Четвертий крок – оцінювання. Потрібно оцінити, чи була вирішена проблема, яка була сформульована у першому кроці. Якщо цього не сталося, необхідно знайти “прогалину” у циклі формування політики – помилилися, коли формували проблему, обговорювали її чи імплементували.
Наступну лекцію під назвою “Розвиток команд і залучення людей в умовах карантину” прочитав Іван Омелян, експерт з інституційного розвитку громадських організацій та коаліцій. Він надав якісні рекомендації, щодо організації роботи команд та імплементації проектів, у рамках ВУР 11. Серед порад:
- Важливо зрозуміти чому проєкт потрібен в першу чергу команді – сформувати візію, місію.
- Намалювати свого клієнта, сформулювати цільову аудиторію – це допоможе у подальшій комунікації.
- Скласти конкретний послідовний план дій. А також визначити відповідальних за процеси.
- Необхідно зрозуміти, хто ваші стейкхолдери – ті, хто допоможе вам в реалізації проєкту (зацікавлені і вливові, зацікавлені і невпливові, невпливові і незацікавлені).
- Навчитися залучати власну аудиторію.
- Простота – головний принцип розробки проєкту.
У завершальній лекції дня Надія Шувар, керівник напряму “Верховенство права” Центру демократії та верховенства права, розповіла учасникам ВУР про виборчу реформу. Вона відзначила досягнення у цій сфері: в Україні ухвалений єдиний акт, Виборчий кодекс, який регулює перебіг усіх кампаній – від місцевих до президентських виборів.
Кодекс запроваджує пропорційну систему з відкритими списками. Крім того, депутати встановили і нові правила ведення передвиборної агітації. Водночас, агітація у мережі Інтернет лишилася неврегульованою.
Однак крім досягнень, Надія Шувар звернула увагу на питання виборчої застави. Україна входить до “топу” країн, у яких необхідно сплатити найбільшу суму за участь у виборах. Наприклад, застава для кандидата у мери Києва буде у 12 разів більша, ніж для кандидата у мери Лондона. Тож питання потребує експертної дискусії і виважених рішень.