ЦЕДЕМ активно сприяє етичному та відповідальному використанню технологій штучного інтелекту у сфері медіа, журналістики та інших галузях. Експерти ЦЕДЕМ проводять тренінги, вебінари та лекції щодо застосування інструментів ШІ, а також розробляють аналітичні матеріали про виклики та можливості використання штучного інтелекту, зокрема в аспектах захисту персональних даних, діпфейків, інформаційних маніпуляцій тощо.
Окрім освітніх ініціатив, ЦЕДЕМ спільно з Міністерством цифрової трансформації України та Експертно-консультаційним комітетом з питань розвитку сфери штучного інтелекту виступив ініціатором розробки Добровільного кодексу поведінки з етичного та відповідального використання штучного інтелекту.
Добровільний кодекс поведінки включає 8 ключових принципів етичного та відповідального використання, створення і управління системами штучного інтелекту. До них належать: ризикоорієнтований підхід, безпека та надійність, приватність і захист даних, справедливість і рівність, прозорість, контроль з боку людини та моніторинг, лідерство і розвиток поінформованості, інтелектуальна власність. Кожен із принципів супроводжується рекомендаціями для їх практичного впровадження.
До Кодексу можуть приєднатися компанії, організації та ініціативи, які прагнуть засвідчити свою відданість етичним стандартам використання ШІ. Для цього необхідно звернутися до юристки з питань ШІ Центру демократії та верховенства права Ольги Петрів за адресою: o.petriv@cedem.org.ua.