Кампанію “За безпечні дороги” ініціював Центр демократії та верховенства права у партнерстві з ГО Vision Zero та U-Cycle (Асоціація велосипедистів Києва) у листопаді 2016 року.
Стратегічними фокусами роботи Кампанії є фактори ризику, визначені ВООЗ причинами найбільшої кількості ДТП із загиблими та потерпілими. А саме – перевищення швидкості, невикористання ременів безпеки та дитячих крісел, відволікання на мобільні телефони.
Наші напрями адвокації:
- Зменшення надмірної швидкості автомобільного руху та розширення функціоналу системи автоматичної фіксації порушень ПДР;
- Збільшення рівня користування ременями безпеки та дитячими автокріслами;
- Зменшення рівня користування мобільними телефонами за кермом.
Наша мета – знизити кількість загиблих та травмованих на дорогах України. Для цього ми адвокатуємо зміни державної політики у сфері безпеки дорожнього руху та проводимо інформаційно-просвітницькі кампанії.
Протягом чотирьох років Кампанія спільно з партнерами боролася за запуск системи фотовідеофіксації порушень ПДР. З 1 червня 2020 року перевищення швидкості почали фіксувати в автоматичному режимі. Саме надмірна швидкість руху спричиняє найбільше ДТП в Україні. Тож запуск і робота камер спонукатиме водіїв дотримуватися правил дорожнього руху, які зберігатимуть життя як їм, так і пасажирам. Також у 2021 році зросли штрафи за надмірну швидкість: перевищення більше як на 20 км/год карається штрафом у розмірі 340 гривень, на понад 50 км/год – 1700 гривень. Раніше покарання за відповідні порушення складали 255 та 510 грн.
У 2018 році ЦЕДЕМ у рамках Кампанії “За безпечні дороги” ініціював законопроєкт про підвищення штрафів за ігнорування ременів безпеки. Через низький рівень штрафів, станом на 2020 рік лише кожен четвертий водій в Україні пристібався в авто. У лютому 2021 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт, який суттєво збільшив штрафи за порушення правил ПДР.
Тож з березня штраф за невикористання ременів безпеки зріс із 51 до 510 гривень. Пристебнутий ремінь – найефективніший спосіб зберегти життя в аварії, а підвищення відповідальності за порушення – одна із дієвих світових практик зміни поведінки людей.
Щорічно експерти ЦЕДЕМ спільно з ГО “Vision Zero” проводять дослідження: який відсоток водіїв України користується ременем безпеки. У 2017 році середній показник рівня пристібання серед водіїв у обласних центрах складав 15%. Натомість у 2018 році, коли законопроєкт, який розробляли експерти ЦЕДЕМ, був ухвалений у першому читанні, ми побачили тенденцію – кількість водіїв, що пристібаються, зросла більш ніж наполовину з 15% до 23%. У 2019 році ременями користуються 24,4% водіїв, що майже ідентично результатам минулорічного дослідження. Станом на 2020 рік, рівень пристібання складає 26,04%. За 2019-2020 роки ситуація з користуванням ременями безпеки не покращилася порівняно з 2018-м, адже не було значних законодавчих зрушень у цій темі.
Восени 2020 року ЦЕДЕМ спільно з Кампанією започаткував Road Safety Talks – міжсекторальний майданчик для обговорення проблем безпеки дорожнього руху та шляхів їх вирішення. Участь у ньому беруть представники громадського сектору, законодавчої та виконавчої влади, інші стейкхолдери.
У рамках нашої адвокаційної діяльності ми також використовуємо соціальну рекламу як спосіб змінити поведінку водіїв, пасажирів, та інших учасників дорожнього руху на більш безпечну та відповідальну.
Напередодні новорічних свят 2018 року в рамках Кампанії “За безпечні дороги” ЦЕДЕМ ініціював соціальний проєкт “Пом’яті, але живі”, що закликає водіїв та пасажирів користуватись паском безпеки. У проекті взяли участь українські зірки Оля Полякова, Надя Дорофєєва, Даша Астаф’єва, TAYANNA і Michelle Andrade, Володимир Дантес, Олександр Педан і Тімур Мірошниченко. Фото відомих особистостей, які нагадують киянам про потребу пристібатися, з’явилися на багатьох сітілайтах у метро та на вулицях столиці.
У травні 2021 року, до Всесвітнього тижня безпеки дорожнього руху ООН, відомі українці та українки, Центр демократії та верховенства права і The Ukrainians Media запустили спільну інформаційну кампанію ”Пристібай, кого любиш”. Ініціатива наголошує: усім пасажирам та водіям авто важливо користуватися пасками безпеки, а ще – розповідає про особистий досвід відомих і небайдужих українців. Обличчями кампанії стали лідер гурту “Антитіла” Тарас Тополя, співачка Alyosha, письменник Богдан Логвиненко та учасники експедиції Ukraїner, ведуча “Телебачення Торонто” Олександра Гонтар, а також автогонниця, керівниця фронтової медичної команди швидкого реагування “Вітерець” Галина Алмазова.
Один із наших інструментів ефективної адвокації – інсталяції зі суспільно важливих питань.
У рамках Глобального тижня безпеки дорожнього руху у травні 2019 року, Центр демократії та верховенства права разом з партнерами створили інсталяцію “Передчасно згаслі життя” на сходах Українського дому. 300 свічок демонструють кількість людей, які щомісяця гинуть на дорогах України, обірвані в аваріях людські долі. Спалені до різної висоти, свічки показують скільки ще могло “горіти” життя. Поміж згаслих є також щойно розпочаті, – дитячі. Кожна зі свічок підписана іменем із віком, у якому через аварію трагічно перервалося життя.